Bitcoin nabiera kosmicznej mocy

Kryptowaluta szybuje w górę niczym amerykańska rakieta nośna. Wystartowała jeszcze w kwietniu, kiedy to w dwa dni jej wartość wzrosła o 20% do poziomu 5 000 dolarów za wirtualną monetę ale w maju osiąga rekordowe wyniki! Z dnia na dzień jest coraz droższa. Na chwilę obecną za 1 bitcoina trzeba zapłacić niemal 8 000 dolarów! Jest to sukces kryptowaluty, na który pracowała prawie 10 lat.

 

 

Bitcoin i jego początki

 

Bitcoin jest nazywany kryptowalutą bowiem różni się od zastanego systemu pieniężnego na świecie. Nie przybiera postaci żadnego banknotu ani monety ale można go wymieniać na takowe i to wybierając dowolną walutę z istniejących. Za rok jego narodzin uznaje się 2009 a ojcem obwieszczono niejakiego/ niejakich (przypuszcza się bowiem, że mogła być to grupa osób) Satoshi Nakamoto. To on (przyjmijmy umownie, że kryje się pod tym projektem jeden człowiek) wprowadził w czyn założenia spisane już w 1998 roku przez programistę Wei Daia. Opublikował 31 października 2008 Manifest Satoshi Nakamoto, w którym opisał system działania sieci bitcoin a po dwóch latach zarzucił projekt uznając, że musi czas poświęcić się czemuś innemu. Nigdy nie ujawnił swojej tożsamości.

 

 

Jak działa bitcoin?

 

Przede wszystkich uchyla się od systemu zakładającego istnienie tzw. banku emisyjnego, czyli centralnej instytucji, która czuwa nad kondycją waluty. Tutaj twórcy założyli, że bezpieczeństwo transakcji wzrasta wraz z rozproszeniem bazy danych pomiędzy węzłami typu peer to peer do przechowywania. Dodatkowo każda z nich jest szyfrowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. Tak właśnie powstała idea blockchaina, która jest ściśle związana z narodzinami pierwszej kryptowaluty.

 

Bańka spekulacyjna czy demokratyczna przyszłość?

 

Bitcoin wciąż budzi dużo kontrowersji w świecie finansów. Jako, że nie ma centralnej instytucji, która regulowałaby prawa do emisji bitcoinów wielu specjalistów uważa, że daje to stanowczo za duże możliwości do nadużyć, pomimo tego, że system, w którym powstają ma, wręcz wbudowaną, wewnętrzną kontrolę emisji kryptowaluty. I zostało to podane do wiadomości publicznej już przy narodzinach bitcoina. Początkowo nie mógł się on pochwalić zbyt dużą wartością za 1 dolara trzeba było zapłacić 1309 bitcoinami. Obecnie 1 bitcoin kosztuje 8 000 dolarów! Prawda, że kosmiczna różnica? 😉

 

A Ty masz pomysł z równie kosmicznym potencjałem? Zaproś nas do swojej nośnej rakiety a my ją zatankujemy >>>

 

Masz pomysł na biznes?

Skontaktuj się z nami, zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić.

Newsletter
Bądź na bieżąco.
Bez spamu - tylko ważne informacje.
[FM_form id="1"]