Na czym zarabiają polskie jednorożce

To nie magia. Startupy w Polsce zarabiają prawdziwe pieniądze. Na czym opiera się ich sukces? Jaka dziedzina jest najbardziej dochodowa? I czy na zielonej łące innowacji zostało jeszcze trochę soczystej trawy do podziału? 🙂

 

 

Skoro startupy nazywamy jednorożcami to obszar ich działań obrazuje olbrzymia zielona łąka nowych technologii. Obecnie pasie się tam już kilka naprawdę opasłych stworzeń ale apetycznej trawy wciąż jest wystarczająco dużo, aby wykarmić całe stada!

 

 

Jak zarabiają polskie startupy?

 

Wciąż jeszcze nieregularnie. Lwia część innowacyjnych projektów nie może się pochwalić systematycznym, stałym dochodem, który pozwoliłby na spokojne, systematyczne planowanie finansowe. To jednak nie oznacza, że nie zarabiają. Główną cechą polskich startupów jest sprzedaż swoich usług i produktów nie klientom indywidualnym, a firmowym. Sprzedaż B2B z roku na rok rośnie. Obecnie 83% jednorożców w Polsce funkcjonuje w ten sposób. To zapewnia lepsze dochody osiągnięte w krótszym czasie. Rynek klientów indywidualnych jest trudniejszy. Należy zmierzyć się z większą konkurencją, często większych firm, prawami rynku, który mniej wybaczają i specyfiką klientów, którzy są bardziej kapryśni i podatni zmianom. To powoduje, że startupy, które decydują się działać w sektorze B2C częściej niż poprzedni mają nieregularne dochody i później osiągają wyższy pułap przychodów.

 

 

Które dziedziny innowacji skrywają największy potencjał zarobkowy?

 

Tutaj ciągle pionierem najlepiej sprzedających się produktów jest Big Data. I zapewne długo jeszcze będzie wiodła prym bowiem danych nie przestaniemy produkować. Będzie ich coraz więcej i więcej. Należy tworzyć rozwiązania potrafiące je przechować w sposób bezpieczny. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega również ogromny potencjał IoT (Internet rzeczy), co przełożyło się na działania startupowców w Polsce. A trzecią najbardziej opłacalną przestrzenią innowacyjnych działań jest analityka. Goni je jednak fintech, martech oraz CRM i ERP. To na ostatnim z wymienionych najwięcej startupowców zarobiło powyżej 500 tys. zł. Tutaj też widać najbardziej regularne zarobki na tle innych dziedzin. To duże firmy bowiem potrzebują rozwiązań usprawniających procesy sprzedaży i zarządzania wewnętrznego. Sprzedaż takiego oprogramowania najczęściej jest w zestawie ze stałą jego obsługą serwisową.

 

 

Jak widać więc zielona łąka nowych technologii jest olbrzymim kawałkiem obecnej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Pasące się na niej jednorożce najadają się do syta a sporo soczystej trawy zostaje. Może i Ty powinieneś do nich dołączyć? Jeśli masz apetyt to skontaktuj się z nami, wiemy jak na tę łąkę trafić 🙂

Masz pomysł na biznes?

Skontaktuj się z nami, zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić.

Newsletter
Bądź na bieżąco.
Bez spamu - tylko ważne informacje.
[FM_form id="1"]