Pędzący postęp technologiczny z przystankiem na odcinku kwantowym

Postęp technologiczny, jaki mamy okazję wciąż obserwować przypomina naturą działanie Pendolino. Zagadnienie komputera kwantowego jest jedną z największych, znaczących stacji na jego trasie. Wysiądźmy więc na chwilę i spróbujmy się odnaleźć w rozkładzie dalszej jazdy.

 

Prace nad mocno oczekiwanym wynalazkiem trwają już od dawna bo od początku lat osiemdziesiątych. W chwili obecnej blisko 100 korporacji pracuje nad stworzeniem super komputera kwantowego. Wiodący w tym temacie jest IBM, który inwestuje ogromne środki w prace nad stworzeniem tytana obliczeniowego. Wtóruje mu Google, które również nie oszczędza na działaniach w tym temacie. Podobnie jak Intel i Microsoft, które depczą poprzednikom po przysłowiowych piętach.

 

Uwaga! Uwaga! Przed nami stacja – komputer kwantowy!

 

Określić go należy maszyną, która posługuje się mechaniką kwantową w swoich działaniach. Oznacza to, że jego moc obliczeniowa jest nieporównywalna do dotychczas spotykanej w tradycyjnym systemie binarnym. Tutaj podstawową jednostką obliczeniową jest kubit, czyli inaczej bit kwantowy nieograniczony. Różni się od tradycyjnego bita głównie tym, że nia ma ustalonej wartości 0 i 1. Posługuje się stanem pośrednim, nazywanym superpozycją pomiędzy zerem a jedynką. Dzięki temu może jednocześnie przybierać zapis jednego lub drugiej splątując ze sobą wartości. Tym sposobem dwa kubity reprezentują cztery splątane wartości – 00, 01, 10, 11. To powoduje, że komputer kwantowy może dokonywać wiele obliczeń jednocześnie a nie jak w obecnych komputerach – jedno po drugim.

 

Peron pierwszy, kierunek: chmura kwantowa

 

Jednym z wiodących kierunków dalszej jazdy postępu technologicznego na stacji komputera kwantowego jest tworzenie wirtualnej usługi wykorzystującej komputery kwantowe. Ma ona charakter komercyjny, który dostępny będzie dla każdego za właściwą opłatą. Nazywa się IBM Q i oparta jest na know how powstałej rok wcześniej, bezpłatnej chmury  o nazwie Quantrum Experience.

 

Peron drugi, kierunek: kwantowy procesor

 

Już powstał za sprawą zaangażowania Google. Nazywa się Bristlecone i potrafi przetwarzać dane używając 72 kubitów! Dalsza jazda w tym kierunku ma zaowocować powstaniem komputera kwantowego wyposażonego właśnie w ten procesor. Google twierdzi, że będzie pierwsze i podbije tym produktem rynek światowy. W tę stronę jednak jedzie również Intel, który na ostatnich targach w 2018 roku zapowiedział powstanie procesora kwantowego Tangle Lake. Jednak tutaj liczba kubitów jest mniej imponująca – “jedynie” 49.

 

Peron trzeci, kierunek: aplikacje wykorzystujące moc kwantową

 

Tutaj prym wiedzie Microsoft, który stworzył rozwiązanie o nazwie Quantrum Development Kit. Udostępnił je bezpłatnie w roku 2018 deweloperom aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość.

 

Widać, że postęp technologiczny nie zwalnia. Komputer kwantowy jest tylko jedną ze stacji. Jeśli jesteś jednym z pasażerów tego pociągu to zapraszamy do naszego przedziału >>>TUTAJ<<< Wspólna podróż może okazać się znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza!

Masz pomysł na biznes?

Skontaktuj się z nami, zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić.

Newsletter
Bądź na bieżąco.
Bez spamu - tylko ważne informacje.
[FM_form id="1"]