Skąd wziąć pieniądze na rozwój startupu?

Miałeś pomysł, niedawno założyłeś firmę i chcesz ją nadal rozwijać ale Twoje ambicje są droższe niż obecny zasób portfela? Nie załamuj rąk! Są rozwiązania, które pomogą Ci uzyskać kapitał na rozruch start-upu. Pytanie brzmi: które z nich jest najbardziej korzystne dla Ciebie?

Pozornie najszczęśliwszym rozwiązaniem jest oszczędność: nie jeść, nie pić, co cenniejsze- sprzedać a łachy pożyczyć od cioci, która robi wiosenne porządki w rodzinnych szafach. Mówią przecież, że w ascezie dopiero odkrywa się prawdziwego siebie i poznaje najgłębiej swoje wnętrze. Tylko wtedy po cóż Ci rozwijać firmę i powiększać swoje zyski skoro do szczęścia tak niewiele potrzebujesz? 😉

Polecamy więc jednak mniej umartwiające postawy życiowe a jednocześnie bardziej spójne z kapitalistyczną rzeczywistością, którą przecież kochamy! Bardzo popularne w ostatnich latach w Polsce są unijne dotacje, pożyczki, poręczenia. Każde z nich odrobinę inne – w zależności od Twoich obecnych potrzeb.

 

Obserwatorzy i specjaliści twierdzą, że czas dotacji się kończy. Unia Europejska rozpieściła nimi odrobinę swoich beneficjentów i musi przykręcić kurki z kasą. Dlatego obecnie mają być rozdawane w nielicznych przypadkach, czyli tylko wówczas, gdy przedsiębiorcy będą mieli pomysły iście innowacyjne i to jeszcze w konkretnych dziedzinach lub obszarach funkcjonowania. Chodzi tu o innowacje społeczne, które pozwolą na wprowadzenie nowych lub niespotykanych dotąd rozwiązań dla istniejących problemów na rynku pracy, w integracji społecznej, zdrowiu, kształceniu oraz modernizacji administracji publicznej. Większe szanse na pozyskanie bezzwrotnych środków będą mieli również ci przedsiębiorcy, których działalność obejmuje obszar Polski Wschodniej a także wykorzystuje lokalne produkty do sprzedaży sieciowej.


Jak widać więc obecnie dotacje to dalece wyspecjalizowana kwestia. Trzeba się wpisać dokładnie w potrzeby skonkretyzowanych programów unijnych.

 

Na szczęście istnieją jeszcze nisko oprocentowane pożyczki unijne i poręczenia dla banków. Pierwsze znacznie łatwiej zdobyć aniżeli dotację i jednocześnie jest to bardziej opłacalne niż tradycyjne kredyty bankowe. Drugie jednak daje Ci większa swobodę wyboru w okresie spłacania więc pomimo droższego rozwiązania może okazać się bardziej skuteczne. Jednak i w tych przypadkach Twoje działania muszą być ściśle związane z pewnymi dziedzinami życia, konkretnymi sektorami gospodarki. A który start-upowiec lubi się ograniczać?

 

Większą swobodę dają tradycyjne kredyty bankowe. Są to produkty w różnej postaci – linii kredytowej dla przedsiębiorców, leasingów na sprzęty i samochody a także pożyczek. Tutaj oferty są różne w zależności od banków. Warto je porównywać i twardo negocjować warunki – w przypadku przedsiębiorców banki są bardziej elastyczne aniżeli w stosunku do klientów indywidualnych. Jednak i tutaj może nas spotkać rozczarowanie – często warunkiem koniecznym do rozpoczęcia rozmów o kredytach jest kilkuletni okres prowadzenia działalności i zawyżone wymagania w kwestii przychodów. Wciąż w Polsce trudno jest start-upowcowi dostać kredyt w banku. Świat się zmienia i nic nie trwa wiecznie ale czy Ty masz tyle czasu, by czekać?

 

Nie bez powodu więc próba pozyskania inwestora wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kapitalizacji Twojego start-upu. A, z niewiadomych przyczyn, wciąż tak niedocenianą i mało popularną. Czego się tutaj bać? Jeśli uważasz, że Twój pomysł jest naprawdę dobry, wyróżniasz się na rynku swoją działalnością a konkurencja może zacząć się pakować jeśli uda Ci się powołać do życia najnowszy projekt – zacznij przygotowywać się do rozmów z inwestorem. Tutaj masz praktyczne wskazówki co zrobić a czego unikać >> KLIK. Uwierz w siebie i swoje możliwości! Dobry inwestor wspomoże Cię finansowo i pozostawi swobodę decyzyjności w Twojej firmie. Zainwestowane przez niego środki nie będą też wyprowadzone w najmniej oczekiwanym momencie, tylko po określonym w umowie czasie (wówczas, gdy firma zacznie przynosić oczekiwane zyski). Dodatkowo swoimi działaniami biznesowymi i doświadczeniem pomoże Ci szybciej osiągnąć sukces niż myślisz! Jeśli jeszcze masz obawy przeczytaj Obalamy mity o VC, czyli nie taki inwestor straszny jak go malują…

 

To jak będzie? Porozmawiamy? Skontaktuj się z nami!

Masz pomysł na biznes?

Skontaktuj się z nami, zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić.

Newsletter
Bądź na bieżąco.
Bez spamu - tylko ważne informacje.
[FM_form id="1"]