„Firmy technologiczne mają moim zdaniem obowiązek przewidzenia, jak ich produkty wpłyną na świat.” Zapraszamy do rozmowy z Leszkiem Foryttą, założycielem Wolfs FPE

Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe. Na rozmowę z nami zgodził się bowiem jeden z najbardziej zajętych ludzi w branży rynków kapitałowych, Founder Wolfs Fundusz Private Equity- Leszek Forytta. Pasja, z jaką nasz bohater wypowiada się o rynkach kapitałowych, branży hi-tech, czy giełdzie pozwala nam sądzić, że mamy do czynienia z prawdziwym praktykiem w tych specjalistycznych dyscyplinach.

 

 

Dla przeciętnego odbiorcy działalności leżące w strefie Pańskich zainteresowań wydają się być dość odległe. Ale czy na pewno?

 

Na pewno nie! Choć rzeczywiście osobie, która patrzy z boku mogą wydać się zupełnie ze sobą niepowiązane. Jest jednak zupełnie inaczej. Proszę sobie wyobrazić, że zgłasza się do Pana hi-techowy start-up. Dzięki świetnym produktom rozrasta się. Do tego stopnia, że zaczynają baczniej mu się przyglądać ludzie powiązani z rynkami kapitałowymi. Inwestują w firmę tworząc z niej mocną markę. A mocna marka debiutuje na giełdzie. Moim zdaniem błędem byłoby niezawarcie wszystkich omówionych zagadnień w jedno, szersze – a nazwałbym je roboczo przedsiębiorczość. Można więc powiedzieć, że to szeroko rozumiana przedsiębiorczość tak bardzo mnie pasjonuje.

 

Czyli to nie przypadek, że Wolfs Fundusz Private Equity pod Pańskim przewodnictwem tak mocno skupił się na bardzo obecnie popularnej branży hi-tech?

 

Absolutnie nie jest to przypadek. Branżę hi-tech już od kilku lat uznaje się za najbardziej rokującą i nie uszło to również mojej uwadze. Ale nie to najbardziej mnie w niej pasjonuje. Mówi się, że technologia jest bezosobowa i neutralna. A to oczywista nieprawda. Firmy technologiczne mają moim zdaniem obowiązek przewidzenia, jak ich produkty wpłyną na świat. A ponieważ moim biznesowym motto od lat są słowa Henrego R. Luce:  Biznes, bardziej niż jakiekolwiek inne zajęcie, polega na nieustannej kalkulacji, doskonaleniu się w sztuce przewidywania – nowe technologie doskonale się w nie wpisują; sprawiając, że moja ulubiona maksyma nie traci, a wręcz zyskuje na aktualności. Trzeba zdawać sobie sprawę, że rozwój technologii napędzają takie zagadnienia jak polityka, kultura, czy psychologia, nie sposób więc mówić o hi-tech w jednym wymiarze. To także wpływa na atrakcyjność, nie tylko finansową tego zagadnienia.

 

Jakie zatem spółki hi-tech znajdują się w portfelu Wolfs Fundusz Private Equity?

 

W zasobach naszego funduszu znajduje się aż 6 spółek hi-techowych i ze wszystkich jestem bardzo dumny. Selfmaker produkuje najnowocześniejsze maszyny samoobsługowe, z każdych targów w jakich bierze udział przywozi nowe zlecenia. Ich produkty są znane nawet w Dubaju. Investeko – to firma z wyjątkową  misją. Pomaga takim firmom jak DHL, Leroy Merlin, Orlen Eko czy Auchan łączyć wszechstronną obsługę klienta z dbaniem o środowisko. Softo zajmuje się bezbolesnym łączeniem dwóch światów: finansów i technologii. Radio Star i Twoja Anglia to media działające w służbie Polaków na Wyspach. I portal i radio mają dosłownie rzeszę oddanych odbiorców, którzy cenią ich za rzetelne newsy, poradniki i rozrywkę na wysokim poziomie. Najnowszym nabytkiem Wolfsa jest Servaq.  Firma oferuje świetny system wsparcia dla biznesów internetowych. Rozwiązania IT jakie proponują marketerom są nie do przecenienia dla prowadzących działalność w sieci.

 

A inne branże w portfelu Wolfsa? Czy zawsze stawiacie na nowoczesność?

 

Owszem, wszystkie spółki w naszym portfolio są mniej lub bardziej powiązane z nowymi technologiami. I według tego klucza będziemy inwestować w kolejne. Pod naszymi skrzydłami wspaniale rozwija się TeleCare – platforma do zdalnego leczenia i diagnozowania osób z całego świata, Perfect Hair Clinic – służąca pacjentom z problemem łysienia i Send and Gotworzący samoobsługowe kioski do realizacji usług pośrednictwa pieniężnego. W portfelu mamy także platformę finansową służącą rozsianej po całym świecie Polonii. Ferpay zajmuje się przede wszystkim szybkimi przelewami walut. Pieniądze wysyłane z Anglii, Francji, czy z Niemiec są na koncie odbiorcy w 10 minut od nadania. Właściwie mają tę usługę jako jedyni wśród firm transferowych i Polacy mieszkający za granicą nader chętnie z niej korzystają.

 

Wiemy już, że aby młoda spółka została wsparta przez Wolfs Fundusz Private Equity musi być powiązana z nowymi technologiami. Jakie jeszcze warunki musi spełnić, by Państwa sobą zainteresować?

 

W Wolfsie stawiamy na ludzi. Żeby być częścią naszego teamu nie wystarczy innowacyjny produkt, czy usługa. To oczywiście niebywale ważne, ale nie najważniejsze. By znaleźć się pod skrzydłami naszych ekspertów trzeba przejść weryfikację nie tylko produktową, ale również weryfikację zespołu. Silna i zmotywowana załoga to klucz do sukcesu. Trzeba mieć na uwadze, że osoby tworzące firmę zostają u steru. My natomiast służymy wiedzą, doświadczeniem, kapitałem, zapleczem marketingowym i odpowiednimi kontaktami. Zatem wspomagane przez nas serce firmy zostaje na swoim miejscu. I spółki z naszego portfela bardzo to sobie cenią.

 

Na sam koniec naszej rozmowy zapytamy jeszcze: która z tendencji na rynku nowych technologii wydaje się Panu szczególnie ciekawa?

 

Jest ich tak dużo, że trudno wybrać jedną, wyróżniającą. Dodatkowo, w XXI wieku to, co dziś jest trendem już jutro może być nieaktualne. Obecnie dużo mówi się o usuwaniu granic między biznesem, a IT. Działy informatyczne przestają być jedynie wsparciem biznesu, stają się kluczowe. Teraz jako piony interdyscyplinarne nie tylko wdrażają, ale przede wszystkim szybko reagują na zmiany rynkowe i są dla biznesu motorem działania. Nowoczesny IT umiejętnie korzysta z otwartego rynku talentów oraz nowych relacji z dostawcami, inkubatorami, czy pracownikami akademickimi. Tak więc z wykonawcy czyichś pomysłów stają ich generatorami. To powód, dla którego w działach IT nie zatrudnia się już jak w przeszłości wyłącznie informatyków. IT wychodzi z cienia. Mogę powiedzieć, że działy IT w większości naszych portfelowych spółek działają właśnie w ten sposób. A te, które pracują jeszcze na starym modelu, wkrótce się na niego przestawią.

 

Dziękujemy za inspirująca rozmowę.

 

 

Masz pomysł na biznes?

Skontaktuj się z nami, zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić.

Newsletter
Bądź na bieżąco.
Bez spamu - tylko ważne informacje.

FreshMail.pl